Delavci Alposa protestirajo in upajo

NatisniNatisni

Medij: Novi tednik Celje Avtorji: U. Š. Teme: Sklici skupščin delniških družb Rubrika / Oddaja: Gospodarstvo Datum: 25. 10. 2011 Stran: 4

Svet delavcev šentjurskega Alposa opozarja na dogajanja in obljube

Čeprav uradne potrditve praktično ni mogoče dobiti, je uprava Alposa najverjetneje v petek na celjsko okrožno sodišče podala predlog za umik prisilne poravnave in uvedbo stečajnega postopka.


Vseh šest lastnikov Alposa (Nova Ljubljanska banka, Nova Kreditna banka Maribor, Abanka Vipa, Probanka, Factor banka in jeseniški Acroni) je, kot smo poročali, na torkovi skupščini soglasno in praktično brez razprave zavrnilo predlagano dokapitalizacijo družbe s stvarnimi vložki. Uprava z Ljubomirjem Osovnikarjem na čelu je predlagala, da bi se osnovni kapital družbe povečal z vložki v višini dobrih 27 milijonov evrov in bi po povečanju znašal malo več kot 28 milijonov evrov.

Kot so zapisali v upravi, je družba v prvih osmih mesecih ustvarila 2,2 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje. Čista izguba je znašala dobrih pet milijonov evrov, ob upoštevanju prenesene izgube pa skupna izguba znaša 21,3 milijona evrov. Osnovni kapital družbe je konec avgusta znašal le milijon evrov, kar seveda pomeni dolgoročno plačilno nesposobnost, s čimer so izpolnjeni pogoji za uvedbo stečaja v matični družbi. Ta zaposluje 26 delavcev, seveda pa stečaj matere najverjetneje pomeni plaz stečajnih postopkov tudi v hčerinskih podjetjih.

Lastniki so prepričani, da Alposa ni možno uspešno sanirati, po njihovi napovedi pa naj bi v skupim poslovanje nadaljevala le družba Alpos Alu, ki bo omogočala zaposlitev za okoli 30 odstotkov trenutno zaposlenih v Alposu. Kot smo poročali, naj bi zaposleni med drugim dokončali posle, ki so že bili dogovorjeni z velenjskim Gorenjem.

S figo v žepu

V petek je na dogajanje in stanje v družbi Alpos opozoril svet delavcev, ki je v imenu 700 zaposlenih izrazil protest zaradi dogajanja v tej družbi, ki v Šentjurju zaposluje približno 400 ljudi, v strukturi pa je tudi invalidsko podjetje z več kot 100 zaposlenimi. »Še pred letom je podjetje, ki je bilo res močno zadolženo, na predlog bank začelo prisilno poravnavo po novem zakonu in razlastilo obstoječe lastnike, med njimi tudi nas, zaposlene. V upanju, da nam bodo novi lastniki omogočili možnost obstoja delovnih mest, smo zaposleni mirno in strpno izpolnjevali svoje obveze v upanju na boljši jutri,« opozarjajo v sporočilu za javnost.

»Izkazalo pa se je, da so obljube, ki so bile potrjene s sklenjeno pogodbo o ravnanju upnikov, ki so jo podpisali vsi zgoraj navedeni novi lastniki in ostale banke upnice, bile podane s figo v žepu! Od samega začetka so iskali venomer nove izgovore in nova dejstva in pozabljali, da so program prestrukturiranja pripravili v sodelovanju z upravo in da ga je potrdila tudi revidirana revizorska hiša, ki jo je ta uprava izbrala. Pravniki so po pregledu ugotovili, da je odstop od pogodbe popolnoma neupravičen in je temelj za stečaj podjetja, zato zaposleni ostro protestiramo.«

Zaposleni se zavedajo, da bo zaradi pričakovanega stečaja večina izgubila zaposlitev, kar po njihovem pomeni za Kozjansko in občino Šentjur pravo socialno katastrofo: »Pozivamo pristojne državne organe, institucije, ki so tudi večinski lastniki bank, da taka negospodarna in škodljiva dejanja bank in njihovih uprav prepreči. Ker smo zaposleni v Alposu pričakovali, da je v slovenskem bančnem znanju še kaj več, kot pa podjetje poslati v stečaj, pričakujemo, da se bo na to odzvala vlada oziroma pristojna ministrstva, ki so bila seznanjena z našo problematiko in nam tudi vsa po vrsti obljubila pomoč.«

Alpožani ob koncu pozivajo: »Ce je drugače, preprečite vsaj stečaj preostalih hčerinskih družb in zagotovite, da se bo poslovanje nadaljevalo brez prekinitve in s tem izgube delovnih mest.«

V stečaju sta že dve hčerinski družbi Alposa, in sicer Alpos Oprema in Alpos Aleksinac.

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.